Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Yunanistan’da, Ege Denizi’nde ve Karaburun Yarımadası karşısında kalan çokta küçük kalmayacak bir Yunan adasıdır. Sakız ağaçlarının yetişmesi için uygun olan iklim ve toprak özellikleri sebebiyle adada bolca bulunan bu tür adaya ismini vermiştir. Sakız adası nerede diye merak edenler için ufak bir bilgi ile adanın özelliklerine geçilebilir. Ada halkı geçimini sakız ağaçlarından sağlar. Zeytin getirisine göre daha yüksek kazanç elde eden ada halkının geliri diğerlerine nazaran oldukça yüksektir. Bu açıdan turizm fazla gelişmemiş ve daha bakir kalmıştır. Bu özelliği ile de son derece ilgi çeken ve etnik değerlerin hala taşındığı şirin bir bölgedir.

sakiz-adasi-harita904 kilometrekare olan ada yüzölçümü ve 55bin civarı nüfusu ile son derece sıcak bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz aylarında her gün, kış aylarında ise haftanın belli günleri düzenlenen feribot seferleri sayesinde Çeşme limanından Sakız Adasına gitmek yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Sakız adası nerede diye merak edenlere Çeşme’ye giderek Alaçatı’dan karşılarına bakmaları tavsiye edilebilir. Adayı günübirlik gezmek mümkün olsa da konaklamalı turlar ile adanın tadına daha iyi varılabilir. Sakız Adasına yolu düşenlerin en çık rağbet ettikleri bölge ise türlü sakız ağaçları ile kaplı olan Mastikahoria denen köyler geliyor. Turistik açıdan son derece önemli olan bu bölgeye ağaçların reçine saldığı dönemlerde girilmesi yasaklanmış. Adadan sağız ağacı fidesi çıkarmak ise büyük bir suç teşkil ediyor.  Her yıl 300 ton sakız reçinesi ile reçel, likör, sakız ve diş macunu yapılıyor. Adanın merkezinde bulunan hediyelik eşya ve reçel dükkânları son derece renkli ve görülmeye değer güzelliktedir.

Kış mevsiminde sadece 25bin kişinin yaşadığı adada görülmesi gereken üç köy var. Pirgi, Olimpoi ve Mesta adını taşıyan adalar Sakız adası nerede ve adada neler yapılır dendiğinde akla ilk gelen yerlerdir. Sakız adasında her bütçeye uygun otel bulunabilmektedir. Butik otellerden pansiyonlara, ucuz otellerden lüks otellere kadar farklı seçenekler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Sezon tarihlerine göre değişiklik gösteren fiyatlar için erken rezervasyon fırsatları değerlendirilebilir. Adaya varanlar şehir içi otobüsler ve taksileri kullanarak diledikleri yere ulaşabilir. Araç kiralama da tercih edilen ulaşım yöntemleri arasında yer alır. En uygun ulaşım şekli ise pazarlık da yapılabilen taksilerdir. Sakız Havalimanından şehre gelmek isteyenler ise servis araçlarını kullanabilir. Limandan adaya ulaşanlar ise yakın mesafelerin tümüne otobüs ile ulaşabilirler. Sakız Adasına gelip de hoş kokulu hamur işlerinden ve çeşit çeşit sunumları ile dikkat çeken deniz ürünlerinden tatmadan dönmek olmaz.

Sakız Adası Tarihi

Sakız Adası Tarihi

Sakız Adası’nın kendisi, görüntüsü ve özelliklerinin yanı sıra tarihi de son derece önemli ve dikkat çekicidir. Bu nedenle doğru ve net bir şekilde bu tarihi geçmişi öğrenmek gerekir. Sakız Adası, Ege Denizi kuzeydoğu adalarından biri olmasının yanında Asya kıyılarında bulunmaktadır. Üstelik mevcut Yunan adaları arasında beşinci büyük ada olarak bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra Psara ve Inuses adaları da bu adaya yani Sakız Adasının valiliğine bağlı bulunur. Sakız Adasının son derece uzun ve köklü bir tarihi bulunmaktadır. Önemli pek çok kaynağa göre, bu adada kültür Neolitik dönem içerisinde oluşmaya başlamıştır. Yapılan bazı kazılarda rastlanılan bulgularagöre ise, Sakız Adası farklı uygarlık safhalarından da geçmiş bir adadır. Sakız Adasının ilk yerlileri Eubooea yani Evia’dan göçmüştür. M.Ö. 1000 tarihinde deniz gücü ve ekonomik güç son derece fazlaydı. Sakız Adasında en uzun süreli olan yönetim biçimi ‘monarşi’ olarak belirtilmiştir. Koruyucu Melekleri ise, Zeus Pellinaios olarak biliniyor. M.Ö. 493 tarihinde Persler tarafından fethedilerek yıkılmıştır. Sakız Adası daha sonrasında tekrardan bağımsızlık ve özerklik kazanarak ayakta durmaya devam etmiştir.

mesta sokakları

Daha sonrasında Sakız Adası’na hükmeden Romalılar tarafından gerçekleştirilmiş sanat faaliyetleri bir sürü kuvvetli deprem sonrasında tamamen yıkılarak yok olmaya başlamıştır. Sakız Adası’nın yeniden yapılanması ise, yine 11. yüzyılda başlamakla birlikte yeniden inşa edilmiştir. Bununla birlikte ek olarak hisar yapımı da mevcuttur. 1204 tarihinden sonra Sakız Adası, Bizans‘ın eline geçmiş durumdaydı. Ancak 1225 tarihinde de Bizans’ın elinden kurtulmuştur. Bir sürü macera sonrasında Sakız Adası, ortalama 2 asır süresince Cenovalılar tarafından fethedilmiş durumdaydı. Bu dönemde ise, ticaret sektörü bakımından refah ve yoğun bir yaşam sürmeye başlamıştı. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Sakız Adası, Türklerin egemenliğinin altında yer almıştır.

pyrgi

Bu adaya geldiğiniz an itibariyle bir rahatlık ve huzurun yanı sıra, adayla bütünleşmiş bir halde olan zarafet duygusunu hissedebilirsiniz. Ayrıca Sakız Adası, orjinalliğini uzun seneler boyunca hiç bir şekilde yitirmemiştir. Çicek kokuları çevredeki bahçelerden yayılırken, özellikle de Sakız Adası’nın güney bölgelerinde mastichohoria yani damla sakızı köylerinden yükselen damla sakızı kokusunu duyabilirsiniz. Üstelik Sakız Adası sakinlerinin meşhur denizcilik yetenekleriyle de ünlü olduklarını belirtmek doğru olacaktır. Sakız Adası ortaçağ köyleri, temiz olması, eşsiz plajları ve resmedilmeye değecek yerleşim alanlarıyla, üstelik bol alternatifli turistik mekânlarıyla gurur duyulmaktadır. Ayrıca Sakız Adasının muhteşem sembolleri de popüler konular arasındadır. Örnek olarak; Homeros’un doğum yerinin Sakız Adası olduğunu düşünülmektedir. Aynı zamanda Kristomb Kolomb’un evi de Sakız Adası’nda bulunmaktadır.

Sakız Adası Hakkında Genel Bilgiler

Sakız Adası Hakkında Genel Bilgiler

Yunanistan’ın Ege denizine adeta serpilmiş adalarından bize en yakın olan ada Sakız Adasıdır. Egeliler arasında dost adası olarak da adlandırılmaktadır. Bizden gibi olan ama bir o kadar da tüm farklılıklarıyla bizi şaşırtan bir kültüre ve çeşitliliğe sahiptir. Ege denizinin kuzeydoğu yönünde, Çeşme’nin tam olarak karşı tarafında, İkaria ve Lesvos yani Midilli adalarının arasında yer alan Sakız Adası’na Çeşme’den de ulaşım sağlamak mümkündür. Sadece 45 dakika kadar kısa sürecek bir feribot yolculuğuyla ulaşılabilen Sakız Adası zengin bitki örtüsü, muhteşem plajları ve çok iyi bir şekilde korunmuş orta çağdan kalan yapıları ile Sakız Adası, sizlere görülmeye değecek çok sayıda güzellikleri sunmaktadır. Sakız Adası’nda yaşayan insanların gelir kaynaklarının büyük bir kısmı turizm, sakız imalatı ve denizcilik sektörleridir. Sakız Adası halkı tüm bu ekonomik kaynakları sayesinde günümüz Yunanistan ekonomik krizinden en az etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Ada halkı refah ve sakin bir hayat sürebilmektedir. Üstelik doğayla iç içe ve geçmiş tarihi de yansıtan özellikleri adayı her geçen gün daha popüler hale getirmektedir.

sakiz-agaciSakız Adası’nın popülerliği ülke sınırlarını aşmış en önemli ürünü Sakız ağacıdır. Sakız Adası’nın Türkçe ismininde çıkış noktası olan bu ağaçlardan damla sakızı üretilir. Ada halkının ”mastic” adını verdiği bu damla sakızı, dünya sakız üretiminin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Damla sakızı adada hemen hemen her üründe kullanılmaktadır.

Sakız ağacı, bodur görünümünün yanı sıra dikenimsi ufacık yaprakları bulunan ve ortalama 4-5 metre boylarında olan bir ağaçtır. Çevresine muhteşem bir koku salan bu ağaç, hoş kokusu ve dekoratif görüntüsü sayesinde bahçe düzenlemelerinde en çok tercih edilen bir bitkilerden birisidir. Devamlı yeşil görünmesi ve toprağı örtmesi sayesinde toprak erozyonunun da önüne geçebilmektedir.  Arazi yangını gibi olumsuz şartlarda kısa zaman içerisinde kendisini yenilemesiyle de gönüllerde taht kuran bu ağacın tuza oldukça dayanıklı bir yapısı olduğu için adanın her noktasında bu ağaçları görmek mümkündür.

Üstelik Sakız Adasındaki bu muhteşem ağaçlardan kendi elleriniz ile sakız toplamanıza izin vardır. Dükkanlardan da satın alabileceğiniz damla sakızının ağaçlardan toplanmasına herhangi bir uyarı yoktur. Topladığınız sakızların herhangi bir ücret talep edilmez. Kısacası Sakız Adasının her bir köşesi ayrı bir güzellik, ayrı bir keyif ve ayrı bir doğa harikasıdır. Saf ve temiz yaşamı doyasıya yaşamak aynı zamanda geçmiş tarihinin büyüsüne kapılmaktan kendinizi alıkoymanız söz konusu dahi değildir.