Sakız Adası Tarihi

Sakız Adası’nın kendisi, görüntüsü ve özelliklerinin yanı sıra tarihi de son derece önemli ve dikkat çekicidir. Bu nedenle doğru ve net bir şekilde bu tarihi geçmişi öğrenmek gerekir. Sakız Adası, Ege Denizi kuzeydoğu adalarından biri olmasının yanında Asya kıyılarında bulunmaktadır. Üstelik mevcut Yunan adaları arasında beşinci büyük ada olarak bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra Psara ve Inuses adaları da bu adaya yani Sakız Adasının valiliğine bağlı bulunur. Sakız Adasının son derece uzun ve köklü bir tarihi bulunmaktadır. Önemli pek çok kaynağa göre, bu adada kültür Neolitik dönem içerisinde oluşmaya başlamıştır. Yapılan bazı kazılarda rastlanılan bulgularagöre ise, Sakız Adası farklı uygarlık safhalarından da geçmiş bir adadır. Sakız Adasının ilk yerlileri Eubooea yani Evia’dan göçmüştür. M.Ö. 1000 tarihinde deniz gücü ve ekonomik güç son derece fazlaydı. Sakız Adasında en uzun süreli olan yönetim biçimi ‘monarşi’ olarak belirtilmiştir. Koruyucu Melekleri ise, Zeus Pellinaios olarak biliniyor. M.Ö. 493 tarihinde Persler tarafından fethedilerek yıkılmıştır. Sakız Adası daha sonrasında tekrardan bağımsızlık ve özerklik kazanarak ayakta durmaya devam etmiştir.

mesta sokakları

Daha sonrasında Sakız Adası’na hükmeden Romalılar tarafından gerçekleştirilmiş sanat faaliyetleri bir sürü kuvvetli deprem sonrasında tamamen yıkılarak yok olmaya başlamıştır. Sakız Adası’nın yeniden yapılanması ise, yine 11. yüzyılda başlamakla birlikte yeniden inşa edilmiştir. Bununla birlikte ek olarak hisar yapımı da mevcuttur. 1204 tarihinden sonra Sakız Adası, Bizans‘ın eline geçmiş durumdaydı. Ancak 1225 tarihinde de Bizans’ın elinden kurtulmuştur. Bir sürü macera sonrasında Sakız Adası, ortalama 2 asır süresince Cenovalılar tarafından fethedilmiş durumdaydı. Bu dönemde ise, ticaret sektörü bakımından refah ve yoğun bir yaşam sürmeye başlamıştı. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Sakız Adası, Türklerin egemenliğinin altında yer almıştır.

pyrgi

Bu adaya geldiğiniz an itibariyle bir rahatlık ve huzurun yanı sıra, adayla bütünleşmiş bir halde olan zarafet duygusunu hissedebilirsiniz. Ayrıca Sakız Adası, orjinalliğini uzun seneler boyunca hiç bir şekilde yitirmemiştir. Çicek kokuları çevredeki bahçelerden yayılırken, özellikle de Sakız Adası’nın güney bölgelerinde mastichohoria yani damla sakızı köylerinden yükselen damla sakızı kokusunu duyabilirsiniz. Üstelik Sakız Adası sakinlerinin meşhur denizcilik yetenekleriyle de ünlü olduklarını belirtmek doğru olacaktır. Sakız Adası ortaçağ köyleri, temiz olması, eşsiz plajları ve resmedilmeye değecek yerleşim alanlarıyla, üstelik bol alternatifli turistik mekânlarıyla gurur duyulmaktadır. Ayrıca Sakız Adasının muhteşem sembolleri de popüler konular arasındadır. Örnek olarak; Homeros’un doğum yerinin Sakız Adası olduğunu düşünülmektedir. Aynı zamanda Kristomb Kolomb’un evi de Sakız Adası’nda bulunmaktadır.

There are no comments yet.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).