Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Yunanistan’da, Ege Denizi’nde ve Karaburun Yarımadası karşısında kalan çokta küçük kalmayacak bir Yunan adasıdır. Sakız ağaçlarının yetişmesi için uygun olan iklim ve toprak özellikleri sebebiyle adada bolca bulunan bu tür adaya ismini vermiştir. Sakız adası nerede diye merak edenler için ufak bir bilgi ile adanın özelliklerine geçilebilir. Ada halkı geçimini sakız ağaçlarından sağlar. Zeytin getirisine göre daha yüksek kazanç elde eden ada halkının geliri diğerlerine nazaran oldukça yüksektir. Bu açıdan turizm fazla gelişmemiş ve daha bakir kalmıştır. Bu özelliği ile de son derece ilgi çeken ve etnik değerlerin hala taşındığı şirin bir bölgedir.

sakiz-adasi-harita904 kilometrekare olan ada yüzölçümü ve 55bin civarı nüfusu ile son derece sıcak bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz aylarında her gün, kış aylarında ise haftanın belli günleri düzenlenen feribot seferleri sayesinde Çeşme limanından Sakız Adasına gitmek yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Sakız adası nerede diye merak edenlere Çeşme’ye giderek Alaçatı’dan karşılarına bakmaları tavsiye edilebilir. Adayı günübirlik gezmek mümkün olsa da konaklamalı turlar ile adanın tadına daha iyi varılabilir. Sakız Adasına yolu düşenlerin en çık rağbet ettikleri bölge ise türlü sakız ağaçları ile kaplı olan Mastikahoria denen köyler geliyor. Turistik açıdan son derece önemli olan bu bölgeye ağaçların reçine saldığı dönemlerde girilmesi yasaklanmış. Adadan sağız ağacı fidesi çıkarmak ise büyük bir suç teşkil ediyor.  Her yıl 300 ton sakız reçinesi ile reçel, likör, sakız ve diş macunu yapılıyor. Adanın merkezinde bulunan hediyelik eşya ve reçel dükkânları son derece renkli ve görülmeye değer güzelliktedir.

Kış mevsiminde sadece 25bin kişinin yaşadığı adada görülmesi gereken üç köy var. Pirgi, Olimpoi ve Mesta adını taşıyan adalar Sakız adası nerede ve adada neler yapılır dendiğinde akla ilk gelen yerlerdir. Sakız adasında her bütçeye uygun otel bulunabilmektedir. Butik otellerden pansiyonlara, ucuz otellerden lüks otellere kadar farklı seçenekler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Sezon tarihlerine göre değişiklik gösteren fiyatlar için erken rezervasyon fırsatları değerlendirilebilir. Adaya varanlar şehir içi otobüsler ve taksileri kullanarak diledikleri yere ulaşabilir. Araç kiralama da tercih edilen ulaşım yöntemleri arasında yer alır. En uygun ulaşım şekli ise pazarlık da yapılabilen taksilerdir. Sakız Havalimanından şehre gelmek isteyenler ise servis araçlarını kullanabilir. Limandan adaya ulaşanlar ise yakın mesafelerin tümüne otobüs ile ulaşabilirler. Sakız Adasına gelip de hoş kokulu hamur işlerinden ve çeşit çeşit sunumları ile dikkat çeken deniz ürünlerinden tatmadan dönmek olmaz.

There are no comments yet.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).