Sakız Adası Hakkında Genel Bilgiler

Yunanistan’ın Ege denizine adeta serpilmiş adalarından bize en yakın olan ada Sakız Adasıdır. Egeliler arasında dost adası olarak da adlandırılmaktadır. Bizden gibi olan ama bir o kadar da tüm farklılıklarıyla bizi şaşırtan bir kültüre ve çeşitliliğe sahiptir. Ege denizinin kuzeydoğu yönünde, Çeşme’nin tam olarak karşı tarafında, İkaria ve Lesvos yani Midilli adalarının arasında yer alan Sakız Adası’na Çeşme’den de ulaşım sağlamak mümkündür. Sadece 45 dakika kadar kısa sürecek bir feribot yolculuğuyla ulaşılabilen Sakız Adası zengin bitki örtüsü, muhteşem plajları ve çok iyi bir şekilde korunmuş orta çağdan kalan yapıları ile Sakız Adası, sizlere görülmeye değecek çok sayıda güzellikleri sunmaktadır. Sakız Adası’nda yaşayan insanların gelir kaynaklarının büyük bir kısmı turizm, sakız imalatı ve denizcilik sektörleridir. Sakız Adası halkı tüm bu ekonomik kaynakları sayesinde günümüz Yunanistan ekonomik krizinden en az etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Ada halkı refah ve sakin bir hayat sürebilmektedir. Üstelik doğayla iç içe ve geçmiş tarihi de yansıtan özellikleri adayı her geçen gün daha popüler hale getirmektedir.

sakiz-agaciSakız Adası’nın popülerliği ülke sınırlarını aşmış en önemli ürünü Sakız ağacıdır. Sakız Adası’nın Türkçe ismininde çıkış noktası olan bu ağaçlardan damla sakızı üretilir. Ada halkının ”mastic” adını verdiği bu damla sakızı, dünya sakız üretiminin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Damla sakızı adada hemen hemen her üründe kullanılmaktadır.

Sakız ağacı, bodur görünümünün yanı sıra dikenimsi ufacık yaprakları bulunan ve ortalama 4-5 metre boylarında olan bir ağaçtır. Çevresine muhteşem bir koku salan bu ağaç, hoş kokusu ve dekoratif görüntüsü sayesinde bahçe düzenlemelerinde en çok tercih edilen bir bitkilerden birisidir. Devamlı yeşil görünmesi ve toprağı örtmesi sayesinde toprak erozyonunun da önüne geçebilmektedir.  Arazi yangını gibi olumsuz şartlarda kısa zaman içerisinde kendisini yenilemesiyle de gönüllerde taht kuran bu ağacın tuza oldukça dayanıklı bir yapısı olduğu için adanın her noktasında bu ağaçları görmek mümkündür.

Üstelik Sakız Adasındaki bu muhteşem ağaçlardan kendi elleriniz ile sakız toplamanıza izin vardır. Dükkanlardan da satın alabileceğiniz damla sakızının ağaçlardan toplanmasına herhangi bir uyarı yoktur. Topladığınız sakızların herhangi bir ücret talep edilmez. Kısacası Sakız Adasının her bir köşesi ayrı bir güzellik, ayrı bir keyif ve ayrı bir doğa harikasıdır. Saf ve temiz yaşamı doyasıya yaşamak aynı zamanda geçmiş tarihinin büyüsüne kapılmaktan kendinizi alıkoymanız söz konusu dahi değildir.

There are no comments yet.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).